Amerika'da Yüksek Lisans | Türk Amerikan Derneği Kavacık

Ön Bilgi Formu


TAD Kavacık Yabancı Dil Kursu

Amerika'da Yüksek Lisans

Education USA, 170'den fazla ülkede 400’ün üzerinde uluslararası öğrenci danışmanlığı merkezi bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı ağıdır. Ağ, Amerika’daki Yüksek Öğrenim Kurumlarına başvuru, burs olanakları, sınav hazırlıkları, öğrenci vizesi ve diğer konularda, ÜCRETSİZ, doğru, kapsamlı ve güncel bilgi sunarak Amerika’da Yüksek Öğrenime, uluslararası öğrencileri teşvik etmektedir.

EducationUSA, Amerika’da Yüksek Öğrenim için sizlerin resmi kaynağıdır.

EducationUSA’in misyonu, uluslararası öğrenci hareketliliğini artırarak, Birleşik Devletler halkı ve diğer ülke vatandaşları arasında karşılıklı iletişim ve hoşgörüyü geliştirmektir. Bu kapsamda, Türk Amerikan Derneği EducationUSA Eğitim Danışmanlık Merkezi’nden Amerika’da yurtdışı eğitimi ile ilgili her türlü bilgiyi ücretsiz olarak alabilirsiniz.


Neden Amerika’da Eğitim?

Kalite: Amerika Birleşik Devleti kolejleri ,tesislerinin, eğitim kadrolarının ve kaynaklarının kalitesiyle dünya çapında üne sahiptir. Akreditasyon sistemleri kurumların bu standartları korumasını sağlar. Teknolojinin gelişimini en önde takip etmeleri, bu kolejlerin kalite standartlarını yukarı çeker.

Seçenek: 4600’den fazla sayıda olan akredite eğitim kurumları, öğrencilere birbirinden bağımsız birçok alandan gelişmiş eğitim alma şansı, sosyal çevreler ve sonsuz akademik programlar sunar.

Çeşitlilik: Amerika'da yüksek eğitimin en önemli özelliği ve gücü çeşitliliğinde saklıdır. Dünyanın hiçbir yerinde öğrencilere Amerika'da olduğu kadar eğitim alanı ve yaklaşım seçimi konusunda özgür bir ortam sağlanamaz.

Değer: Eğitim ücretlerinin ve yaşama giderlerinin çok geniş bir yelpazeye dağılması ve üniversitelerden biraz mali yardım alınması Amerika Birleşik Devletleri’nde okumayı sizden önceki binlerce uluslararası öğrenci için mümkün kılmıştır.

Esneklik: Amerikan üniversitelerinin ve kolejlerinin en belirgin özelliklerinden biri bir kolej veya üniversitede ders seçimindeki esnekliktir. Ancak bundan da önemli olan, öğrencilere sunulan bir kurumdan diğerine geçebilme seçeneğidir. Bir kurumda, yani genellikle bir community college (iki yıllık devlet kolejinde) bir derecenin ilk iki yılını tamamlayarak bir başkasına geçmek çok sık rastlanılan bir şeydir.


Amerikan Eğitim Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye'de bulunan Yüksek Öğretim Kurulu gibi ülke çapında her eyalette geçerli olan merkezi bir yüksek öğretim sistemi yoktur. Her eyaletin kendi içinde bağlı olduğu ve eğitim politikalarını belirleyen yetkili bir kurumu vardır. Her eğitim kurumunun bireysel kendine ait alım şartları ve kuralları vardır. Türkiye’den farklı olarak orada birçok yükseköğretim kurumuna Kolej denir. 12. sınıfı bitirip lise diploması alan öğrenci lisans eğitimine devam edebilir. Liseden mezun olduktan sonra öğrenci iki yere başvurabilir:

AMERİKA'DA ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİMİ

Community College veya Junior College (2 yıllık ön lisans eğitimi)

Üniversiteler (4 yıllık lisans eğitimi)

1.Community College (Meslek Okulu ya da Ön lisans Eğitimi)

Bu okullar iki yıl süreyle mesleki eğitim ağırlıklı eğitim verirler. 60 krediyi tamamlayıp mezun olan bir öğrenci Associate of Arts (A.A) veya Associate of Science (A.S) derecesine sahip olarak mezun olur. Bu okullar aynı zamanda teknik ve mesleki eğitim imkânı da sunarlar. Bu okulların en güzel yanı; mezun olduktan sonra gerekli şartları sağladığı takdirde öğrenciye 4 yıllık okula transfer olanağı sağlıyor olmasıdır. Bu şekilde, lisans derecesi olan bir okulun ilk 2 yılını Community College’da okuduktan sonra 4 yıllık bir okula geçip lisans diploması alabilirsiniz. “Community College”da okumak maddi olarak 4 yıllık okullarda okumaktan daha kolaydır. Ayrıca bir diğer artısı, başvuru sürecinin ve alım şartlarının daha kolay olmasıdır.

2.Dört Yıllık Lisans Eğitimi

Öğrenciler lise eğitiminden sonra dört yıllık üniversitelerde eğitime devam edebilirler. Bu dört yıllık eğitimin sonunda alınan derece Bachelor’s Degree adı verilen lisans derecesi olur. Ortalama 120 krediyi başarılı bir şekilde tamamlayıp mezun olan bir öğrenci Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diplomasına sahip olur. 4 yıllık okullara girmek için öğrencinin üniversitenin talep ettiği başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Gerekli sınavlara girip, gerekli dokümanları tamamlayan ve şartları yerine getiren öğrenci istediği üniversitelere başvuru yapabilir.

AMERİKA'DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde “Graduate Study” olarak adlandırılan lisansüstü eğitimin ilk basamağı yüksek lisans derecesidir. Lisans öğreniminden sonra, genel olarak 30-36 kredinin tamamlanmasını ve genellikle bir yüksek lisans tezinin hazırlanmasını gerektirir. Bazı yüksek lisans programlarında, tez yerine bitirme sınavına girilerek yüksek lisans derecesine sahip olunur. Yüksek lisans derecesi, Sosyal Bilimler alanları için Master of Arts (M.A.), Fen ve Mühendislik alanları için Master of Science (M.S.) olarak verilir. Ancak, bazı yüksek lisans dereceleri Master of Fine Arts (MFA), Master of Business Administration (MBA) gibi alanları gösteren kısaltmalarla gösterilir.

AMERİKA'DA DOKTORA EĞİTİMİ

Lisansüstü eğitimin ikinci aşaması olan Doktora eğitimi, genel olarak yüksek lisans eğitimi üzerine üç veya dört yıllık bir öğrenim ve araştırmayı gerektirirken, özellikle araştırmaya yönelik alanlarda bu süreç uzayabilmektedir. Doktora eğitiminde daha önce çalışılmamış bir alanda doktora tezinin de hazırlanması istenir. Öğrenimin sonunda “Doktora Derecesi”, Doctor of Philosophy (Ph.D.) verilir. Buna karşılık, Doctor of Business Administration (D.B.A) gibi eğitim alınan dala göre verilen doktora dereceleri de vardır.


Amerika’da Eğitim için 5 Adım

1. Seçenekleriniz Hakkında Araştırma Yapın

- Önceliklerinizi belirleyin

- ABD Eğitim programlarını tanıyın

- Akredite edilmiş binlerce Amerikan eğitim kurumunu keşfetmenizi sağlayacak araştırma seçeneklerini öğrenin

2. Eğitiminiz için Bütçe Oluşturun

- Eğitim sürenizin hepsini kapsayacak şekilde bütçe oluşturun

- Eğitim masraflarınızı azaltmanın yollarını araştırın

- Burslar ve diğer maddi yardımları araştırın

3. Başvurunuzu Tamamlayın

- Başvuru zaman çizelgesine sadık kalın

- Süreci gideceğiniz akademik dönemden en az 15-18 ay öncesinde başlatın

- Zorunlu sınavlara girmek dahil olmak üzere, başvuru koşullarını eksiksiz yerine getirin.

- Başvuru yazılarını ya da niyet mektuplarını yazın

4. Öğrenci Vizesi İçin Başvuru Yapın

- Hangi formların gerektiğini öğrenin

- Vize başvuru sürecinin bir çerçevesini çıkarın

- Vize görüşmesine psikolojik olarak hazırlanın

5. Yolculuğa Hazırlanın

- Merkezimizde ya da internet üzerinden yapılan “Yolculuk Öncesi Oryantasyonu” na katılın

- ABD’ye varınca ne beklemeniz gerektiğini öğrenin

- Yeni akademik ortamınızı tanıyın

- Amerikan kültürüne ve yeni çevrenize uyum sağlayın.


Amerika’da Dil Eğitimi

Hızla gelişen dünyamızda daha iyi bir kariyer sahibi olmak için ikinci bir dil öğrenmek artık bir lüks ya da hobi olmaktan çıkmış ve bir gereksinim haline gelmiştir. Bir dili öğrenmenin en çabuk ve etkili yolu ise öğrenmek istediğiniz dili yerinde öğrenmektir.

Yabancı bir dil öğrenmek sadece o dilin dilbilgisini öğrenmekle olmuyor ve her geçen gün daha fazla öğrenci öğreneceği dilin kültürünü de öğrenebilmek için başka ülkelere gidiyor. Bu öğrencilere, profesyonellerle çalışma, dili yerinde öğrenme ve geliştirme, yeni arkadaşlıklar edinme ve unutulmayacak tecrübeler yaşama şansını sunuyor.

Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin hangi program türünün amaçlarına uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir.

Aşağıda yer alan dil programları size yol göstermesi açısından faydalı olacaktır.

Genel İngilizce Eğitimi

Akademik Amaçlı Kurslar

Üniversite Hazırlık Kursları

Özel Amaçlı Kurslar

Tatil Kursları

Yaz Kampları

Sınava Hazırlık Kursları

Sertifika ve/veya Diploma Programları