Rusça Kursu | Türk Amerikan Derneği Kavacık

Ön Bilgi Formu


TAD Kavacık Yabancı Dil Kursu

Rusça Kursu

Rusça otuz Slav ülkesinde konuşulmakta olan dünyanın en yaygın dillerinden biridir. Türkiye’de bu dili öğrenme girişimi ise 5 milyon kadar insan sayısına ulaşmaktadır. Türkiye’ye yıl içinde yaklaşık 8 milyon Rus ziyaretçi gelmektedir ve bu durumda özellikle de tatil bölgelerinde Rusçayı bilinmesi gereken dillerden birisi haline getirmektedir.

Ekonomi ve siyaset alanlarında önemli görevlere gelebilmek için de öncelikli dillerden biri olan Rusça, gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak artan etkileşim ve iletişim ortamına ayak uydurmak için önemlidir. Dünya üzerinde 300 milyon kişilik bir pazar bu dili konuşmaktadır. İş kurmak ve geliştirmek isteyenler girişimciler açısından da Rusçanın önemi burada ortaya çıkmaktadır. Türkçe ve Rusça dil bilgisinin yakınlığı nedeniyle Türkiye’de Rusça öğrenmek diğer ülkelere oranla daha kolaydır.

Rusça farklı bir alfabeden oluşan harfleri ile zorlu bir dil gibi görünse de anlaşılması basit ve bir o kadar da eğlenceli bir dil olduğu eğitimin birkaç gününde anlaşılır. Kiril alfabesinin nasıl yazıldığını anlamak gerekli olduğundan henüz ilk derslerde okumaya ağırlık verilir. Bunun için deneyimli Rus ve Türk öğretmenler sabırla kısa sürede dilin temelini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Avrupa Yabancı Diller Ortak Kriterleri göre uluslar arası standartlarda eğitim verilir. Her kur 82 saatten oluşur ve toplamda 3 kur ile hizmet verilir. Öğrenci merkezli metotlar ile öğrencinin anlayabileceği bir yapı ile Türkçe ve Rusça arasındaki etkileşim sayesinde eğitim grup çalışmaları ile sürdürerek pratiğe dökülür.

Öğretmenler etkileşimi kolaylaştırmak adına destek sağlar ve anlaşılır bir dille dersler yürütülür. Alışılmadık farklı materyallerden ve teknolojiden destek alınarak sunulan dersler dışında öğrencilere çeşitli görevler verilir. Öğretmenler dili tamamen kavramak ve kullanmak için kısa sürede uzun bir yol kat etmeyi sağlar. Kademeli eğitim sürecinde communicative approach kullanılır. İşitsel olarak kişilere günlük hayatta kullanabilecekleri diyaloglar dinletilir ve telaffuz yeteneğinin geliştirilmesi ile söylenenlerin anlaşılması sağlanır. Öğrenci merkezli yürütülen program içerisinde teknolojiden fazlasıyla yararlanılarak modern bir ortamda dersler verilir.